Pařeniště, skleníky a foliovníky

banner_parenuiste

 

I když je za okny ještě tuhá zima, tak jaro a s ním spojené zahradní práce se blíží mílovými kroky. Během února už si plno pěstitelů předpěstovává první sazeničky raného salátu, celeru, paprik nebo například rajčat. Pokud se ale nemůžete již dočkat, až se Vaše ruce opět dotknou hlíny a vy se budete moci opět pustit do setí a sázení na skutečném záhoně, máme pro Vás dobrou zprávu. Březen je měsícem, kdy už můžete vysevát karotku, ředkvičky nebo vysazovat předpěstovaný raný salát. Ochranou před studeným jarním počasím jim však musí být pařeniště, skleník nebo foliovník.


Pařeništěm můžeme nazvat krytý záhon, který zaručí rostlinám optimální teplotu pro růst v době, kdy venkovní podmínky ještě nejsou pro pěstování rostlin vhodné. Pařeništěm zajístíte ideální podmínky pro růst malých rostlin nebo pro předpěstování sazenic. Své pařeniště si můžete buď vyrobit a nebo si můžete ušetřit čas i energii a vybrat si pařeniště z naší široké nabídky různých druhů a velikostí.


Známe několik dělení pařenišť. V první řadě dělíme pařeniště na teplá a studená. V teplých pařeništích vzniká teplo rozkladem organické hmoty, například rozkladem čerstvého hnoje a pařeniště se tak ohřívá podstatně rychleji než studená pařeniště, kde je zdrojem tepla pouze sluneční záření. Dále dělíme pařeniště na mělká a hluboká. Mělká využijete pro předpěstování sazenic a hluboká pak i pro pěstování vlastní zeleniny
Abychom na jaře dosáhli maximální úspěšnosti při pěstování prvních zeleninových pochoutek, je nezbytně nutné teplé pařeniště kvalitně založit. Jelikož lze pařeniště založit již v druhé části února, musíme zajistit dobrý podklad, který zaručí pro pařeniště přísun potřebného tepla. Jak již bylo řečeno, tak pařeniště výborně prohřejeme rozkladem nějaké organické hmoty. Velice dobře nám k tomu poslouží čerstvý hnůj. Při zakládání pařeniště musíme nejprve vyhloubit jámu hlubokou cca 60 cm. Na její dno umístíme padané listí, na to cca 5 cm zahradnické rašeliny nebo vyzrálého kompostu a teprve na tyto vrstvy položíme vrstvu hnoje. Hnůj rovnoměrně udusáme do vrstvy cca 30 cm. Poté pařeniště na několik dní zakryjeme a následně hnůj opět udusáme a pokryjeme cca 2 cm vrstvou listí. Teprve na tuto vrstvu umístíme cca 15 cm zeminy, do které už budeme vysévat semínka. Z venkovních stran pařeniště budeme chránit před zimou například listím nebo větvemi jehličnanů. Po vysetí necháme pařeniště až do vzklíčení zavřené.


Ideální podmínky pro pěstování Vaší zeleniny můžete také vytvořit ve skleníku nebo foliovníku. Na rozdíl od pařeniště se sem vejde podstatně více druhů rostlin a tím pádem i Vaše sklizeň bude podstatně větší. Skleníky a foliovníky byli už v minulosti vždy předmětem mnoha různých řešení všech domácích kutilů. Dnes je již nabídka skleníků a foliovníků na trhu tak široká, že si může pro svoji zahradu vybrat ten pravý určitě každý.


Pokud se rozhodujete, zda si pořídit foliovník a nebo skleník, je potřeba zvážit několik věcí. Nespornou výhodou foliovníku je, že nepotřebuje žádné hluboké základy a díky lehké konstrukci a folii ho můžete kdykoliv a kamkoliv přestěhovat. Jedná se vlastně o levnější a jednodušší formu studených nevytápěných skleníků. Pokud se rozhodnete pro koupi foliovníku, je potřeba také zvážit, jakou folii pořídit. Doporučujeme investovat do kvalitnější třívrstvé folie, která je podstatně více odolná vůči poryvům větru. Tato sice větší počáteční investice ušetří čas i energii při případném znovuupevňování po například silné letní bouřce.


Skleníky se dnes vyrábějí už nejen skleněné, ale i s polykarbonátovou výplní. Výhodou polykarbonátových skleníků je jejich lehkost a díky použitému materiálu jejich praktická nezničitelnost. Skleníky se skleněnou výplní výborně propouští sluneční záření, jsou odolné vůči UV záření a chemickým vlivům a v neposlední řadě jsou odolnější vůči povětrnostním podmínkám. Aby však skleník odolal povětrnostním vlivům, je nutné, aby konstrukce skleníku byla ukotvena na pevný betonový základ.


Jelikož se ve skleníku nebo foliovníku tvoří vysoké teploty i vysoká vlhkost, můžeme je využít i pro pěstování tropických rostlin. Zároveň si prodloužíme dobu pěstování od brzkého jara do pozdního podzimu.


A protože každý správný pěstitel chce pro své pěstování využít veškerý možný čas, který mu příroda nabízí, naleznete pařeniště, foliovník a nebo skleník na každé zahradě každého pořádného pěstitele.


Pokud toužíte po bohaté a krásné úrodě, doveďte Vaše pěstování k dokonalosti a vyberte si z našeho širokého výběru pařenišť, skleníků i foliovníků. Radost z krásné a kvalitní úrody Vám bude odměnou.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

Blog

Zobrazit více